Diş Fırçalama Teknikleri

Diş Fırçalama Teknikleri

Dişlerimizi her gün en az 2 defa fırçalamalıyız ve bu fırçalama en az 2 dakika sürmelidir. Doğru diş fırçalama yöntemleri şu şekildedir;


1. Diş fırçası 45 derecelik açı yapacak biçimde tutulur ve diş eti hizasından başlanarak ağız boşluğuna doğru fırçalamaya başlanır. Dış yüzeylerden başlayan fırçalama sert darbeler halinde değil, yumuşak ve daireler çizecek biçimde, ön dişlerden arka dişlere doğru yapılmalıdır.

2. Daha sonra dişlerin iç yüzeyleri aynı şekilde fırçalanır. Bu işlemde fırça eğik tutularak, diş etinden ağız boşluğuna doğru hareket ettirilir.

3. Daha sonra dişlerin çiğneme yüzeyleri fırça düz olarak ileri geri hareket ettirilerek fırçalanır.


Diş fırçalarken en sık yapılan hatalar;


Sadece dişleri fırçalamak, dişetine temas etmeden fırçalamak

Sadece ön yüzeyleri fırçalamak, dil-damak tarafını midesi bulandığı için fırçalamamak,

Üstünkörü fırçalamak, kişi kendini rahatlatmak için fırçayı ağzına 20-30 sn sürer ve bırakır. Çoğu kez işe gideceği için acelesi vardır.

Macunu dişfırçasının kıllarını kaplayacak şekilde sürmek. Macun leblebinin yarısı kadar konsa yeterlidir. 6 yaşından küçük çocuklarda macun kullanılması önerilmez. 12 yaşından küçüklerde ise eğer çocuk fırçalama sonrası ağzını güzelce 3-4 kez çalkalayabiliyorsa kullanılabilir.

Diş macunu ve ağız gargalarından aşırı fayda beklemek yanlıştır. Asıl olan mekanik temizliktir. Mekanik temizlik sadece diş fırçası ve dişipi ile mümkündür.

Üst ve alt yürmilik dişlerin olduğu kısımları fırçalamamak

Çarpık dişleri temizlerken fırçanın yönü ve şekli dişin pozisyonuna göre değiştirmemek.

Aşırı kuvvet uygulayarak fırçalamak uzun dönemde dişeti çekilmesine ve dişte özellikle köşe dişlerde kama şekilde aşınmalara sebep olur.

Çok uzun süre diş fırçalamak da zararlıdır.

Daha iyi temizlediği düşüncesi ile diş tozu kullanmak

Dişeti kanadığı için fırçalamayı bırakmak.