Ortodonti

Ortodonti

Ortodonti temel olarak dişlerin hareketini sağlayıp dişlere ait düzensizliklerin yanı sıra yüz ve çene iskeletine ait uyumsuzlukların teşhis ve tedavilerini amaçlayan bir diş hekimliğinin uzmanlık gerektiren bölümüdür. Çiğneme sistemine ve yüze ait bütün düzensizlikler ve bunların tedavileri ortodonti kapsamına girmektedir.


Ortodonti tedavisi ciddi bir planlanma gerektiren bilgi ve tecrübeye dayanan ve sadece ORTODONTİ UZMANI tarafından yapılması gereken bir tedavidir.


Yaş sınırı gözetilmeksizin ortodonti her bireye uygulanabilir, sanıldığının aksine sadece çocuklara ve gençlere uygulanmaz. Diş kaybına uğramış hastalara uygulanacak protezlerden ve özellikle implant tedavilerinden önce, dişin desteğinin kaybına sebep olan diş eti hastalıklarından sonra ve doğuştan meydana gelen daimi diş eksikliklerinin tedavilerinden önce de ortodonti tedavisi en sağlıklı ve estetik olanı sağlayabilmek için erişkin hastalara da uygulanabilmektedir.


Bazı durumlarda dişleri uyumlu bir şekilde sıralamak tüm sorunları çözmeye yeterli gelmemektedir. Çene iskeletini ilgilendiren sorunlar diş hareketinin yanı sıra çenelerin uyumunu sağlayacak cerrahi düzeltimlere de ihtiyaç duyulabilmektedir. Bunun yanı sıra dudak damak yarıkları gibi doğumsal bozukluklar, yüz ve çiğneme sistemini ilgilendiren birçok sendrom ortodonti kapsamında değerlendirilmelidir.